• Nasz patron

Opis: http://www.zsj.jaroslaw.pl/images/articles/baska.png

Czesława Romana Puzon, pseudonim "Baśka"

Jest patronką Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarosławiu. Urodziła się 27. marca 1919 r. w Jarosławiu w rodzinie urzędniczej. W szkole była pilną i lubianą uczennicą. W 1929 r. została harcerką. Po ukończeniu jarosławskiego Gimnazjum w 1938 r. podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
        Po wybuchu II wojny światowej powróciła do Jarosławia. W 1941 r. rozpoczęła pracę w Starostwie jako urzędniczka w wydziale mleczarskim. Równocześnie prowadziła działalność konspiracyjną. Z narażeniem życia kolportowała prasę podziemną, dostarczała rozkazy i rozpowszechniała zakazane komunikaty radiowe. Pomimo licznych ostrzeżeń nie wyjechała z miasta.
        Została aresztowana w maju 1944 r. Osadzono ją w piwnicy siedziby gestapo przy ul. Słowackiego. Mimo tortur nikogo nie zdradziła. Wraz z innymi towarzyszami niedoli została rozstrzelana w lesie kidałowickim w dniu 9 czerwca 1944 r. Tam też została pochowana. Po dwóch miesiącach wraz z innymi ofiarami została ekshumowana, obecnie Jej grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Krakowskiej.
        "Baśka" Puzon jest patronką ulicy oraz jarosławskiej Komendy Hufca ZHP.

Z.Zioło, 2004.