• Pasowanie na Czytelnika

        • 26.11.2023
        • W czwartek 11 listopada najmłodsi uczniowie  naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Po uroczystym przyrzeczeniu, że książki będą kochać i szanować,  korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika, uczniowie klasy 1a i 1b stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

           Z tej też okazji uczniowie klasy 3a zaprezentowali przedstawienie „Rzepka” J.Tuwima, podczas którego wszyscy  świetnie się bawili.

          Na pamiątkę tego wydarzenia nowo pasowani czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki.

        • Empatyczna klasa

        • 26.11.2023
        • W dniach 15-21 listopada celebrowaliśmy w klasie 2b Tydzień Życzliwości i Tolerancji. Pretekstem do zorganizowania akcji były święta: Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16 listopada), Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20listopada) oraz Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (21 listopada). Z tej okazji rozmawialiśmy z dziećmi, czym jest życzliwość i tolerancja, oglądaliśmy filmiki i bajki przeznaczone dla dzieci dotyczące tolerancji, życzliwości oraz relacji międzyludzkich. Każdego dnia dzieci obdarowywały się drobnymi gestami życzliwości, które przyklejały również na swojej karcie dobrych uczynków.

          Podsumowanie miało miejsce 21 listopada, kiedy to stworzyliśmy Drzewko Życzliwości, Tolerancji, na której to wszystkie obdarowane dzieci umieszczały otrzymane buźki z wypisanymi gestami życzliwości. Na koniec wybraliśmy naszych Klasowych Życzliwków, którzy dostali dyplom oraz drobny upominek.

          Tego dnia dominował kolor żółty.

          Celem akcji było kształtowanie postawy samoakceptacji, tolerancji, umiejętności wyrażania i pielęgnowania życzliwości, dobroci koleżeńskiej, a także budowanie pozytywnych relacji.

          Warto być życzliwym na co dzień. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta!

          Zajęcia są realizowane w ramach innowacji Empatyczna Klasa.

          Ewa Widaj, Barbara Zięba

        • Dzień Życzliwości

        • 26.11.2023
        • 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości.

          Z tej okazji klasa 8B podczas zajęć stworzyła specjalne Drzewko Życzliwości, na którym uczniowie zawiesili nietypowe liście. Na każdym z nich, zostały zapisane życzliwe słowa. Chcemy, aby w tym dniu szczególnie podkreślić, jak ważne w codziennym życiu jest dobre słowo, uśmiech, pomocny gest. To dobra okazja, by podać rękę koledze, zrobić komuś miłą niespodziankę, życzyć miłego dnia, może za coś przeprosić... Pokażmy, że życzliwość w naszej szkole jest ważna! Pozytywna energia, którą przekażemy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.

          Życzliwym warto być nie tylko w święta, ale również na co dzień; traktujmy innych tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.

          Z życzliwością.

        • "POLSKA MOJE SYMBOLE NARODOWE"

        • 26.11.2023
        • 15 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „POLSKA MOJE SYMBOLE NARODOWE”,   zrealizowanego przez świetlicę szkolną.

          W konkursie udział wzięło 14 uczniów klas 1-3. Decyzją Komisji w składzie Wicedyrektor Francieszek Kulnianin, wychowawca klasy pierwszej Małgorzata Kusy oraz wychowawca świetlicy Małgorzata Bąk, przyznano I, II, III miejsce oraz wyróżnienie.

          Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

        • 20.11.2023
        • 17 listopada obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie przypominali i utrwalali tabliczkę mnożenia.

          W piątek zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, który z dumą wkleili do zeszytów z matematyki.

          Akcja ma na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole ale również jest ona przydatna w życiu codziennym i wszyscy ją znają.

          Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Warto podkreślić, że do akcji włączyło się wiele szkół z różnych krajów świata.

        • Język angielski w praktyce

        • 19.11.2023
        • Uczniowie klas 5a i 5b na lekcji języka angielskiego zaprezentowali swoje zdolności lingwistyczne podczas składania i przyjmowania zamówień w języku angielskim w klasowej restauracji.

          Uczenie się języków obcych stanowi złożony proces układania i odpowiedniego przechowywania wiedzy. Ważną rolę w akwizycji pełnią nie tylko czynniki poznawcze, lecz także cechy osobowości czy temperamentu.

          Kompetencja komunikacyjna oznacza umiejętność tworzenia zdań poprawnych pod względem gramatycznym, a także zdolność do adekwatnego użycia języka w sytuacji społecznej.

          Dlaczego mówienie w języku obcym sprawia tyle wysiłku i trudności? Jest to normalne zjawisko zgodne z zasadą :

          1)Postrzegania > 2)Elaboracji > 3)Transferu > 4)Komunikacji

          Dlatego warto zacząć komunikację werbalną w danym języku od najmłodszych lat.

          Odważnym reprezentantom klas, serdecznie gratulujemy!

        • Kreatywne zakładki

        • 16.11.2023
        • Uczniowie klasy 4a dobrze wiedzą, że czytanie jest niezwykle ważne, dlatego na zajęciach kształtujących kreatywność własnoręcznie przygotowali zakładki do książek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to, co wykonuje się samodzielnie, jest niezwykle „cenne” i sprawia wielką przyjemność. Pomysłów było sporo, a zabawy przy pracy jeszcze więcej. Przygotowane zakładki okazały się bardzo praktyczne i przydatne, a w związku ze zbliżającymi się mikołajkami – będą pomysłową formą podarunku dla najbliższych.

        • Pudełka skarbów Stasia i Nel

        • 16.11.2023
        • O lekturze można mówić na różne sposoby. Czasami trzeba wykazać się kreatywnością i oryginalnym podejściem. Uczniom kl. VI a i VI b takich cech nie brakuje. Na zakończenie omawiania lektury " W pustyni i w puszczy " przygotowali pudełka skarbów Stasia i Nel. Włożono do nich wszystko, co kojarzyło im się z bohaterami książki. Nie zabrakło chininy na febrę, sztucera dla Stasia, psa Saby, rękawiczek Nel, listów do ojców, baobaba czy lwa. Efekty są naprawdę wspaniałe. Gratulujemy inwencji twórczej, poświęconego czasu i pracowitości.

        • Jubileusz 70-lecia szkoły

        • 11.11.2023
        • 10 listopada Społeczność naszej szkoły obchodziła  wyjątkowe święto – 70. rocznicę powstania szkoły, poświęcenie nowego sztandaru, a także 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Miasta Jarosławia Pan Waldemar Paluch. Potrójne święto zorganizowane zostało w ramach wygranego projektu w Jarosławskim Budżecie Obywatelskim na 2023 rok. Wydarzenie rozpoczęło się poświęceniem sztandaru, którego dokonał ks. proboszcz Maciej Kandefer z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jarosławiu, następnie sztandar przekazał młodzieży dyrektor szkoły Wojciech Popczyński. Obchody 70-lecia szkoły uświetniła też piękna  patriotyczna akademia w wykonaniu uczniów klas IV-VIII.

        • "Szkoła do hymnu"

        • 11.11.2023
        • W czwartek o godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele  naszej szkoły wspólnie odśpiewali hymn, by uczcić  Święto Niepodległości. Akcja „Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie wszystkich społeczności szkolnych w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

        • "Szkoła pamięta"

        • 11.11.2023
        • „Szkoła pamięta” to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

          Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

          W ramach tej akcji uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli odwiedzili cmentarz żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, mieszczący się przy ul. Pruchnickiej w Jarosławiu oraz Stary Cmentarz, gdzie zapalono znicze na grobach żołnierzy nieznanych.

          Zapalono także znicz na grobach dyrektorek naszej szkoły, Pani Elżbiety Domagały oraz Pani Haliny Piróg.

          Uczennice klasy 7a, Antonina Matwij i Zuzanna Kędzierska przygotowały prezentację „Patron naszej szkoły „Baśka Puzon”,  którą pokazano na lekcjach wychowawczych.

          Powstała też gazetka poświęconą Błogosławionej Rodzinie Ulmów.

        • Najpiękniejszy różaniec

        • 15.11.2023
        • W październiku tradycyjnie odbył się w naszej szkole konkurs „Mój najpiękniejszy różaniec” dla klas 0-3. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania i umiłowania modlitwy różańcowej, budzenie aktywności twórczej oraz rozwój wyobraźni dzieci. Wszystkie prace konkursowe zostały wykonane z ogromną starannością i pomysłowością. Konkurs  na najpiękniejszy różaniec zorganizowany przez katechetów zakończył się wystawą prac na szkolnym korytarzu. Jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników, przyznając równorzędne nagrody. Pan Dyrektor Franciszek Kulnianin wręczył pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom konkursu GRATULUJEMY.

        • Serce w plecaku

        • 12.11.2023
        • W dniu 6 listopada 2023 r. w sali estradowej JOKiS w Jarosławiu, odbyły się przesłuchania do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego - Serce w plecaku.  Naszą szkołę reprezentował Gabriel Wlazło.

        • Dzień Kocyka

        • 05.11.2023
        • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dnia 3 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy DZIEŃ KOCYKA . Chętni uczniowie mogli przynieść ze sobą swój ulubiony kocyk, aby uprzyjemnić sobie pobyt w szkole:)

        • Dynia-Królowa Jesieni

        • 05.11.2023
        • Ostatnie dni października „ubrały” naszą szkołę w kolor pomarańczowy. Wszystko za sprawą Dyni, która bez wątpienia jako Królowa Jesieni kryje w sobie wiele tajemnic i ma cudowne właściwości – nie tylko wpływa świetnie na nasze zdrowie, ale też skutecznie poprawia nastrój.

          Świętowanie przebiegało więc twórczo i z dużą dozą radości. Poza tajemnym portalem do Świata Dyni, były zabawy plastyczne oraz wystawa nie tylko dużych i małych, ale również kolorowych Dyń. Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w to święto serdecznie dziękujemy

          Akcja została zorganizowana przez panią Małgorzatę Bąk oraz samorząd uczniowski.

        • Pomagamy - loteria fantowa

        • 05.11.2023
        • "Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie"

          Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących. Dzięki temu uczą się wrażliwości na potrzeby innych. Swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że los ich koleżanki nie jest im obojętny.

          W dniu 30 października została zorganizowana loteria fantowa na rzecz dziewczynki z naszej szkoły, która potrzebuje stałej rehabilitacji.

          Za pomoc i otwarte serca serdecznie dziękujemy!

        • Janko Muzykant-niecodzienna lekcja

        • 05.11.2023
        • Na wokandę w klasie 6c trafiła sprawa Janka Muzykanta. Tytułowy bohater miał niezwykłą pasję – kochał muzykę i marzył o posiadaniu skrzypiec. Nikt jednak nie rozumiał jego pragnienia,

          a gdy zakradł się do dworu, aby zobaczyć i chociażby dotknąć owego instrumentu, został przyłapany i posądzony o próbę kradzieży, za co wymierzono mu cielesną karę.

          Uczniowie po analizie niniejszej lektury przeprowadzili rozprawę sądową, która okazała się dla nich ciekawym doświadczeniem. Ta niecodzienna lekcja pozwoliła: rozwinąć trudną sztukę argumentowania, ukształtować umiejętności psychospołeczne oraz rzetelnie powtórzyć treść lektury – nie zabrakło oczywiście także doskonałej zabawy.