• Akademia pana Kleksa

        • 30.09.2023
        • Stać się uczniem Akademii pana Kleksa to marzenie niejednego młodego człowieka. Uczniowie klasy 4a mieli okazję przeżyć niezwykłe lekcje – kleksografii, geografii oraz przędzenia liter. Ambroży Kleks (wraz ze szpakiem Mateuszem) czuwał nad przebiegiem zajęć i udzielał istotnych wskazówek każdej z grup. Takie lekcje z pewnością pozostaną w pamięci dzieci na długo. Pobudziły swą wyobraźnię, utrwaliły treść lektury oraz rozwinęły umiejętność pracy w grupie.

          Pan Kleks zawitał również do uczniów kl. IV b i to nie w jednej osobie. Nauczycielka - pani Beata Dejnaka dzięki pięknej charakteryzacji chłopców z klasy mogła poprowadzić lekcję na temat " Opis pana Kleksa". Uczniowie kształcili nie tylko umiejętności plastyczne, ale i teatralne - mogli się wczuć w bajkową postać swojego ulubionego bohatera z utworu Jana Brzechwy. Było przy tym moc śmiechu, entuzjazmu i pomysłów na kolejne lekcje o tej niezwykłej akademii. Każdy z uczniów stwierdził, że chciałby chodzić do takiej szkoły. Marzenia się spełniają. Życzymy Wam tego.

           

        • Charytatywny kiermasz słodkości z motywem matematycznym

        • 30.09.2023
        • Nasza szkoła wychodzi na przeciw potrzebom rozwojowym i społecznym uczniów. Poprzez tegoroczny udział w ogólnopolskim projekcie "(Nie)zwykła Matematyka" mamy szansę pomóc nie tylko uczniom naszej szkoły rozwijać kompetencje matematyczne ale również wspomóc 5-cio letnią Zuzię, która walczy z glejakiem mózgu. W ramach projektu w dniu 27 września odbył się kiermasz ciast z motywem matematycznym.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za nieocenioną i bezinteresowną pomoc w przygotowaniu słodkości na kiermasz charytatywny dla małej Zuzi, a także Panu Dyrektorowi za umożliwienie zorganizowania tego wydarzenia. Dziękujemy za wielkie serce i dobrą wolę.

        • Wycieczka do Urzędu Skarbowego w Jarosławiu

        • 24.09.2023
        • 22 września uczniowie klasy 5a odwiedzili Urząd Skarbowy w Jarosławiu. Celem wycieczki było poznanie pracy urzędu i zadania, jakie pełni. Była to również okazja do poznania budynku Urzędu Skarbowego. Pierwszym pomieszczeniem, które odwiedzili uczniowie był punkt przyjmowania interesantów. Pracownik urzędu bardzo ciekawie opowiadał o funkcjonowaniu każdego stanowiska. Spotkanie to było okazją do poznania pana Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, który opowiedział o funkcji jaką pełni Urząd Skarbowy. Niezwykła lekcja podatkowa została przeprowadzona w sali konferencyjnej, podczas której dzieci dowiedziały się m.in. Co to jest podatek? Dlaczego wszyscy płacimy podatki? Jakie są rodzaje podatków? Na jakie cele są one przeznaczane? Spotkanie to zostało zrealizowane w ramach projektu (Nie)zwykła matematyka.

        • Powrót akcji "TALENCIAKI"

        • 21.09.2023
        • Już po raz II nasza szkoła bierze udział w akcji "Talenciaki" sieci sklepów LIDL.

          Zachęcamy do zakupów w sklepie LIDL. Należy zrobić zakupy za kwotę minimum 50zł i kupić owoc lub warzywo. Przy kasie otrzymają Państwo talony, które można przynosić do szkoły lub rejestrować samemu na stronie www.lidl.pl/szkoly

          Zachęcamy do wspierania naszej szkoły!

          Akcja trwa od 01.09.2023r. do 05.11.2023r.

        • Międzynarodowy Dzień Kropki

        • 17.09.2023
        • W piatek 15 września obchodziliśmy w naszej szkole International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Po obejrzeniu filmiku, który powstał na podstawie książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie) oraz pogadance uczniowie klasy 2b przystąpili do wspólnej kreatywnej zabawy w turlaka, w której wykazali się swoją kreatywnością i pomysłem.

        • Dzień Dobrej Wiadomości

        • 17.09.2023
        • W dniu 8 września uczniowie szkoły świętowali dzień dobrej wiadomości. Tym samym uczniowie wykonali pierwsze zadanie z modułu X w ramach ogólnopolskiego projektu "(Nie)zwykła matematyka". Uczniowie poznali rożne rodzaje szyfrów, a następnie odczytywali zaszyfrowane wiadomości. Wszyscy bawili się wspaniale!

        • Empatyczna klasa

        • 17.09.2023
        • Pod tym hasłem uczniowie klasy 2b realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki, który jest odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2023/2024.

          Założeniem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania oraz kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy.

          Szkolnymi koordynatorami projektu są p. Ewa Widaj i p. Barbara Zięba

          Pierwszym wyzwaniem przed którym stanęli uczniowie było przywitanie nowego kolegi w klasie, dla którego wspólnie przygotowali albumik powitalny, w którym wyrazili jak bardzo się cieszą, że dołączył do ich grona.

        • Narodowe Czytanie 2023

        • 17.09.2023
        • W piątek 8 września nasza szkoła przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania. Jako lekturę wybrano „Nad Niemnem”. Powieść Elizy Orzeszkowej została wybrana z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku.

          Jest to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich, wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkrywaliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe krajobrazy. Przypomnieliśmy także ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci.

        • (Nie)zwykła matematyka

        • 17.09.2023
        • W tym roku nasza szkoła przystapiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka". Głównym celem projektu jest kształcenie inicjatywy i kreatywności w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

          Uczniowie biorący udział w projekcie będą wykonywali różnorodne, wybrane przez siebie lub opiekunów zadania matematyczne nie zawsze bezpośrednio związane z wyobrażeniami o matematyce. Efekty zadań prezentowane będą na stronie szkoły, grupie projektowej. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Świętoniowska-Połeć.

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

        • 05.09.2023
        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - 4.09.2023 r.

          - 8.00 - Msza Św. w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego
          - 9.00 - rozpoczęcie na boisku "Orlik" oraz spotkanie z wychowawcami w klasach.

          W poniedziałek uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024. Swoją obecnością w tym szczególnym dniu zaszczyciła nas Dyrektor Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Jarosławia  Pani Renata Chlebowska oraz przedstawiciele Instytutu Nauki Lektikon - szkolenia dla edukacji - rady pedagogiczne - Pani Anna Ryszka oraz Pan Radosław Świergosz.

          Pani Dyrektor Renata Chlebowska w imieniu władz miasta przekazała wyjątkowe życzenia pomyślności oraz sukcesów na nowy rok szkolny 2023/2024, natomiast przedstawiciele Instytutu Nauki Lektikon wręczyli Panu Dyrektorowi naszej szkoły Wojciechowi Popczyńskiemu statuetkę i certyfikat ukończenia pracy przy projekcie Szkoły Optymalnej. Należy podkreślić, że Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu jest pierwszą w Polsce Szkołą Optymalną. Dziękujemy Wszystkim za owocną współpracę podczas realizacji w/w projektu.

        • Rocznica śmierci Baśki Puzon

        • 12.06.2023
        • Dzisiaj odbył się uroczysty apel upamiętniający Patronkę naszej szkoły - Czesławę Romanę Puzon, ps. Baśka.

          Czesława Romana Puzon, ps. Baśka urodzona 27 marca 1919 w Jarosławiu. „Baśka” podczas wojny działała w konspiracji, była członkiem Armii Krajowej, z narażeniem życia kolportowała prasę podziemną, dostarczała rozkazy i rozpowszechniała zakazane komunikaty radiowe. W maju 1944 roku została aresztowana przez jarosławskiego gestapowca Franza Schmidta i osadzona w siedzibie Gestapo. Rozstrzelano ją 9 czerwca 1944 roku w bliskim jej lesie kidałowickim. W Jarosławiu imię Czesławy Puzon nosi Nasza Szkoła Podstawowa nr 5 a także Hufiec ZHP oraz Park i ulica przyktórej stoi jej dom rodzinny. W parku zostało odsłonięte popiersie wykonane według projektu jarosławskiego rzeźbiarza prof. Stanisława Lenara.

           

        • Mój Robot 2023

        • 12.06.2023
        • 7. czerwca odbył się VI Jarosławski Konkurs Budowy i Programowania Robotów pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty „Mój Robot 2023. Do SP nr 7 przyjechały drużyny m.in. z Rzeszowa , Leżajska oraz Jarosławia, które rozwijają swoje umiejętności programowania i tworzenia robotów. W kategorii klas 4-6 na 19 drużyn zajęliśmy 4 miejsce. W kategorii 1-3 spośród 7 drużyn uklasowaliśmy się również na 4 pozycji. Gratulujemy i dziękujemy uczniom klas: 6a, w szczególności Hubertowi Łyżeń oraz Błażejowi Golisz oraz 2a Zuzannie Zięba oraz Ignacemu Golisz wraz z opiekunami B. i W. Zięba

          Zapraszamy do obejrzenia relacji z konkursu: https://youtu.be/5bMkY2D2Wak

        • Konkurs Mistrz Pióra

        • 25.04.2023
        • Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie "Mistrz Pióra".

          Regulamin konkursu "Mistrz Pióra"

          Popularyzacja pięknego pisania


           

          1. Cel konkursu

          Celem konkursu "Mistrz Pióra" - Popularyzacja pięknego pisania jest zachęcenie uczniów ze Szkół Podstawowych w Jarosławiu do odkrywania piękna i bogactwa języka polskiego poprzez kaligrafię. Konkurs ma na celu popularyzację pięknej kaligrafii oraz rozwijanie umiejętności pisarskich.

          2. Organizatorzy konkursu

          Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu.

          3. Uczestnicy

          Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8 Szkół Podstawowych w Jarosławiu.

          4. Kategorie prac

          Uczestnicy konkursu muszą przygotować jedną pracę, w której wykorzystają fragment "Pana Tadeusza" - Inwokację Adama Mickiewicza. Tekst może być napisany zwykłym długopisem. Format pracy-A4.
          Praca musi być opatrzona nazwiskiem i klasą uczestnika oraz datą powstania.

          5. Warunki uczestnictwa

          - Udział w konkursie jest dobrowolny

          - Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów kla 4-8 szkół podstawowych

          - W przypadku osób niepełnoletnich konieczne jest wyrażenie zgody na uczestnictwo poprzez podpisanie oświadczenia przez opiekuna prawnego lub ustawowego. Wzór stanowi załącznik nr 1 do poniższego Regulaminu

          - Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem uczestnictwa w konkursie

          - Uczestnikami konkursu są uczniowie indywidualni

          - Każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę konkursową

          - W konkursie może wziąć udział dowolna ilość uczniów z każdej szkoły

          6. Harmonogram konkursu:

          - Prace konkursowe należy przesłać wraz z załącznikami w terminie do 20.05.2023r. na adres: sekretariat@zsj.jaroslaw.pl, marzena87.m@gmail.com – w temacie wiadomości wpisując „Mistrz Pióra.

          Prace można dostarczyć bezpośrednio do sekretariatu szkoły.

          Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu w dniu 31.05.2023r.

          7. Nagrody

          Nagrody w konkursie zostaną przyznane trzem najlepszym pracom.

          8. Ocena prac

          Prace zostaną ocenione przez komisję konkursową, która składać się będzie z trzech osób. Prace zostaną ocenione według kryteriów estetycznych i artystycznych. Decyzja komisji jest ostateczna i nie podlega dyskusji.

          9. Prawa autorskie

          Autorzy nadsyłanych prac wyrażają zgodę na wykorzystanie ich prac przez Szkołę Podstawową Nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu w celach promocyjnych, bez dodatkowych wynagrodzeń.

           

          10. Postanowienia końcowe

          Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu konkursu w razie potrzeby oraz do odwołania konkursu bez podania przyczyny. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za utratę, uszkodzenie lub opóźnienie w dostarczeniu prac. Wszelkie wątpliwości oraz sytuacje nieujęte w regulaminie rozstrzyga organizator konkursu. Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.


           

          Wszelkie informacje o konkursie udzielane są pod adresem e-mail:

          marzena87.m@gmail.com


           

           

      • Uniwersytet Dziecięcy na PWSTE Jarosław
        • Uniwersytet Dziecięcy na PWSTE Jarosław

        • 04.04.2023
        • Szanowni Państwo - Rodzice uczniów SP5. Informuję, że na naszej uczelni organizowane są zajęcia rozwijające dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Gorąco polecam uczestnictwo w nich naszym uczniom. Zajęcia będą ciekawe i urozmaicone zgodnie z harmonogramem przedstawionym poniżej.

          UD_Rozwin_skrydla.pdf

        • Erasmus

        • 13.03.2023
        • Nauczyciele SP 5 im Baśki Puzon w Jarosławiu przecierają szlaki dla programu Erasmus+

          W lutym 2022 roku został opracowany i zgłoszony do konkursu przez koordynatora projektu Wiesława Ziębę wniosek w ramach akcji KA122- SCH Mobilność uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej w programie Erasmus+. Przygotowany projekt nosi tytuł: „Piątka w Europie”. Udział w kursach językowych podnoszących kompetencje językowe naszej kadry pedagogicznej, zwiększy w przyszłości wymiar europejski naszej szkoły i otworzy ją na świat. W okresie trwania projektu nasi nauczyciele wyjadą na Teneryfę na 2-tygodniowe intensywne kursy języka angielskiego. Każdy z nich otrzyma certyfikat ukończenia kursu.